sobota, 12 maja 2012

Impreza plenerowa dla Warszawy i okolic

.
.


Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój pies/ kot waży tyle, ile powinien? Czy masz świadomość, jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dla niego kilka dodatkowych „niewinnych” kilogramów? W końcu, czy wiesz, ile waży Twoje zwierzę?

Dane są alarmujące - ponad 46% kotów ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z tego jedna trzecia kotów cierpi na nadwagę, a 13% to zwierzęta otyłe.
W przypadku psów problem z utrzymaniem optymalnej masy ciała dotyczy około 40% osobników, w tym co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły*. Epidemia otyłości dotyczy już nie tylko ludzi, ale także ich czworonożnych podopiecznych. I tak jak
w przypadku człowieka, jest efektem nieprawidłowej diety, zbyt niskiej aktywności ruchowej oraz braku wiedzy na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających z nieprawidłowej wagi.

Budowanie świadomości

Pomysłodawcy kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów” postawili sobie za cel budowanie świadomości wśród właścicieli i miłośników zwierząt na temat otyłości ich czworonożnych przyjaciół i już od czterech lat prowadzą działania w tym zakresie.
Świadomość właścicieli, że otyłość jest problemem, jest najważniejsza. - podkreśla
dr n. wet. Michał Jank, członek Grupy Eksperckiej powołanej na rzecz walki z otyłością zwierząt. Właściciele muszą wiedzieć, że jeżeli ich pies ma „dobrze wyglądać”, to musi być szczupły. Wielu z nich nadal stawia sobie za cel takie odżywienie swego podopiecznego, aby nie wyglądał na zabiedzonego.
I tutaj pojawia się problem. Nikt przecież nie chce celowo zatuczyć psa czy kota, a jedynie sprawić mu przyjemność. Może więc lepiej byłoby, aby tą przyjemnością był dodatkowy spacer, a nie dodatkowa przekąska.
Tym razem organizatorzy kampanii zapraszają na otwartą imprezę plenerową wszystkich właścicieli psów z Warszawy i okolic. Wydarzenie pod hasłem „Ważą się losy psów i kotów. Stop otyłości” odbędzie się:

W trakcie imprezy właściciele będą mieli okazję zważyć swoje zwierzę oraz zasięgnąć fachowej porady dietetycznej u lekarza weterynarii. W programie imprezy zaplanowano także pokazy „psich umiejętności” oraz szereg propozycji aktywizujących duet właściciel- zwierzę”, jak np. „ścieżkę zdrowia dla dwojga”. Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci oraz ciekawe konkursy z nagrodami. A to wszystko po to, by uświadomić właścicielom, jak niebezpieczna może być otyłość dla ich czworonożnych podopiecznych. 

Wspólnie z internautami

Ponadto, tegoroczna edycja obejmuje szereg działań angażujących internautów. Już pod koniec kwietnia rusza konkurs „Ważą się losy psów i kotów, czyli odchudź z nami swoje zwierzę”. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać uzasadnienie, dlaczego to właśnie Twój pies czy kot powinien stracić zbędne kilogramy. Nagrodą w konkursie będzie terapia odchudzająca, prowadzona pod kontrolą lekarza weterynarii. Więcej informacji na temat konkursu można odnaleźć można na stronie WWW.otylosczwierzat.pl oraz na profilu firmy Royal Canin: https://www.facebook.com/royalcaninpolska.
W działania na rzecz kampanii zaangażowani są również blogerzy, którzy na łamach swoich dzienników internetowych prowadzą działania edukacyjne na temat otyłości
i zagrożeń zdrowotnych, jakie łączą się z otyłością oraz apelują do swoich czytelników o uważną kontrolę wagi swoich zwierząt.

Grupa Ekspercka wspierająca projekt

Z projektem od samego początku związana jest Grupa Ekspercka składająca się
z wybitnych specjalistów z zakresu zdrowia i żywienia zwierząt, która wspiera działania od strony merytorycznej. W jej składzie znaleźli się prof. dr hab. Piotr Ostaszewski,
prof. dr hab. Roman Lechowski, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr n. wet. Michał Jank,
dr inż. Jacek Wilczak oraz lek. wet. Agnieszka Janeczek. W ramach inicjatywy 

„Lekarze weterynarii w walce z otyłością zwierząt”, lekarze weterynarii z całej Polski 
wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących otyłości, które odbyły się w Warszawie, 
Katowicach, Gdańsku oraz we Wrocławiu.

Partnerem kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów. Stop otyłości” 
jest firma Royal Canin.

Więcej szczegółów na temat kampanii znajduje się na stronie internetowej: www.otylosczwierzat.pl

* Dane z Raportu Epidemiologicznego będącego wynikiem badań przeprowadzonych przy udziale Lekarzy Weterynarii, na terenie całej Polski, w 2009 roku. 
14 komentarzy:

 1. Problem otyłości zwierząt na pewno istnieje. Bardzo dobrze, się próbuje z tym walczyć, gdyż negatywnie wpływa to na zdrowe naszych ulubieńców.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję, że nie mogę być na tej imprezie.
   Zawsze jak coś ciekawego to w Warszawie ...
   Chyba się przeprowadzę :-)))

   Usuń
 2. Ciekawa impreza i bardzo pożyteczna;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko,że daleko :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas :D To moze i wpadniemy jak czas pozwoli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och zazdroszczę , bo masz blisko :-)

   Usuń
 5. Po przeczytaniu notki, dość podejrzliwie spoglądałam dzisiaj na Bolka, który waży więcej niż Leya (a powinno być odwrotnie). Chyba odczytał moje myśli, bo wskoczył na gruszkę i tam buszował łamiąc młode pędy. Zrobił to chyba już wcześniej, bo pod drzewem leżało pełno połamanych gałązek. Kot z nadwagą pewnie by tego nie zrobił, ale będę go miała na oku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też snuję rozważania na ten grubości moich kotów
   od niedawna, bo wetka zwróciła mi uwagę ,
   że mam coś z tym zrobić...

   Usuń
 6. no chcielibyśmy podjechać ale zobaczymy czy czasu starczy .. za miesiąc ślub mamy i kurde sporo rzeczy do załatwiania ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow , to faktycznie nie macie czasu :-)

   Usuń
 7. Anonimowy5/13/2012

  Zawitał piękny dzionek na niebie.
  Ach! Jakże ja lubię Ciebie!
  Niosę z mej duszy życzliwej,
  wianek życzeń dla Ciebie!
  Niech Ci jasne słońce świeci.
  Żyj szczęśliwie wśród radości.
  Niech Ci czas, jak strzała leci,
  pełen uciechy i pomyślności…
  Słonecznie i srebrzyście ,pozdrawiam i życzę,
  cudownej niedzieli…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozdrowienia !

   Usuń
 8. no my już kilku Fado spotkaliśmy, na razie tylko w przestrzeni wirtualnej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znam ciebie pierwszego :-)
   Ładne imię.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...